100 سایت

اخبار ، اطلاعات ، مقالات و ...

 چگونه کراتینین خون را پایین بیاوریم

 

کراتینین ماده دفعی است که در نتیجه عملکرد ماهیچه ها در بدن آزاد می شود و کلیه با عمل تصفیه، کراتینین و اوره را از بدن دفع می کند. در بیماری های کلیه در نتیجه کاهش عملکرد کلیه، کراتینین در بدن انباشته شده و بدن را مسموممی کند. بنابراین با اندازه گیری سطح کراتینین خون می توان عملکرد کلیه را سنجید.

حتما بخوانید: چگونه کراتینین خون را پایین بیاوریم

BUN (نیتروژن اوره خون) شاخص مهم دیگری برای اندازه گیری عملکرد کلیه است. در نتیجه سوخت و ساز پروتئین، ذرات دفعی در ادرار آزاد می شوند. بنابراین سطح BUN موثر از رژیم غذایی روزانه و به خصوص جذب پروتئین است.
اندازه گیری سطح BUN و کراتینین دو شاخص مهم هستند که اگر هر دو بالاتر از حد نرمال باشند، نشان دهنده این است که کلیه صدمه دیده است. معمولا سطح کراتینین در بزرگسالان نسبت به افراد سالخورده بالاتر است.
از زمانی که افزایش سطح کراتینین و BUN تشخیص داده می شود، اقدامات درمانی برای بهبود صدمه وارد شده به بافت کلیوی و بهبود عملکرد آن انجام می گیرد.
– نوعی درمان هورمونیموثر در کاهش کراتینین و BUN وجود دارد اما با قطع درمان، مجددا این شاخص ها بالا می روند و از طرفی اثرات جانبی زیادی در نتیجه دریافت طولانی مدت هورمون مشاهده می شود.
– نوع دیگر درمان، درمان گیاهی است و در مقایسه با درمان هورمونی اثر بادوام تری دارد و اثرات جانبی و ضرر کمتری دارد اما روند درمان، نسبتا آهسته است. درمان گیاهی عملکردی در جهت گشاد کردن رگ های خونی، اثر ضد انعقاد و ضد التهابی و کاهش ذرات خارج سلولی ایفا می کند تا بتواند کمبود اکسیژن و کم خونی در بافت های کلیه را تسکین دهد.
درمان گیاهی می تواند علایم و اثرات اولیه و جانبی بیماری های کلیه را کاهش دهد. زمانی که عملکرد کلیه بهتر شود سطح کراتینین و BUN کاهش می یابد. همچنین درمان های گیاهی سیستم ایمنی بدن را بهبود می بخشند و بیمار را برای مبارزه با بیماری قوی تر می کنند.
چگونه به روش طبیعی سطح کراتینین را کاهش دهید
زمانی که سطح کراتینین و BUN به طور مداوم بالا باشد سبب اختلال در عملکرد کلیه می شود. در این قسمت به چند راه طبیعی برای کاهش کراتینین خون اشاره می شود.
رژیم غذایی
کراتینین به دو علت داخلی و خارجی در خون به وجود می آید. علت داخلی این است که کراتینین ماده دفعی فعالیت ماهیچه ای است که در بدن به وجود می آید و علت خارجی این که بسته به میزان پروتئینی که با خوردن غذا جذب بدن می شود، کراتینین افزایش می یابد.
بنابراین گیاه خواری می تواند به کاهش کراتینین کمک کند. خوردن گوشت قرمز گاو، گوسفند،حبوبات، نمک و هر خوراکی که پروتئین بالایی دارد، برای افراد کراتینین بالا، مضر است. در ضمن گیاه خواری به کاهش خطر ابتلا به دیابت و پر فشاری خون کمک می کند. می دانید که دیابت و پرفشاری خون هر دو در وخیم تر کردن بیماری های کلیه موثرند. در ضمن این بیماران سعی کنند تا حد امکان مصرف داروهای مسکن را کاهش دهند.
کاهش مصرف نمک
اگر بیمار تنها سطح کراتینین خون او بالا باشد ولیفشار خونو التهاب و ورم کلیه نداشته باشد، بایستی مصرف نمک را در رژیم غذایی خود کم کنند. اما اگر هم بیماری ورم و هم فشار خون دارد به طور سختگیرانه ای مصرف نمک را یا حذف و یا بسیار محدود کند.

بیشتر بدانید: کاهش مصرف پروتئین راهی برای کاهش کراتینین خون

افزایش مصرف ویتامین
افرادی که کراتینین بالا دارند باید از غذاهایی که غنی از ویتامین A، B2 و C باشد بیشتر مصرف کنند.
موز کمتر بخورید
موز منبع خوب پتاسیم است. زمانی که کلیه صدمه می بیند، پتاسیم اضافی به طور کامل از بدن خارج نمی شود و فرد در معرض افزایش خطر پتاسیم در خون قرار می گیرند. علایم افزایش بیش از حد سطح پتاسیم در بدن شامل حالت تهوع و نبض ضعیف و در موارد شدیدتر سبب مشکلات قلبی می شود. پس بیمارانی که کراتینین بالا دارند موز کمتری میل کنند.
چای برگ گزنه
خوردن روزانه یک تا دو فنجان چای گزنه به کاهش سطح کراتینین و بهتر کردن عملکرد کلیه موثر است.
به کمک دستکش چند ساقه گیاه گزنه که حاوی تعدادی برگ است را جدا کنید. آن ها را بشویید. هر چند ساقه را با کش یا نخ به یکدیگر متصل کنید و از طناب یا بند لباس آویزان کنید تا خشک شود سپس برگ های خشک شده را آسیاب کرده و در شیشه ای نگهداری کنید.
طرز تهیه چای برگ گزنه
چند برگ تازه گزنه و یا یک تا دو قاشق برگ خشک و آسیاب شده را در دو لیوان آب جوش بریزید و اجازه دهید به مدت ۵ تا ۱۵ بجوشد. سپس نوش جان کنید.
چای ریشه گیاه قاصدک
گیاه قاصدک گیاه خودرو و دارای گل های زرد و روشنی است. ریشه گیاه قاصدک می تواند مقدار ادرار را افزایش دهد و با این کار، مواد دفعی، سموم و کراتینین را همراه با ادرار از بدن خارج می کند.
طرز تهیه چای ریشه گل قاصدک
هر گل قاصدک، دو پایه گل دارد یکی گل فرار سفید رنگی که همه آن را می شناسند و دیگری گل زرد رنگ. حال گل قاصدک را از ریشه از خاک در آورید. ریشه آن را با چاقو جدا کنید. آن را تمیز کنید و روی سطح مشبکی قرار دهید تا در طی چند روز، ریشه خشک شود. سپس آن را آسیاب کنید و در شیشه ای نگهداری کنید. هر بار یک تا دو قاشق از ریشه قاصدک آسیاب شده را در یک لیوان آب جوش بریزید و ۵ تا ۱۰ دقیقه صبر کنید تا خیس بخورد و دم بکشد. سپس این چای پرخاصیت را میل کنید.
سلوی یا مریم گلی
تحقیقات نشان داده است که مریم گلی می تواند سرعت تصفیه خون از کراتین را افزایش دهد و جریان خون را در کلیه بهبود می بخشد. برگ های مریم گلی غنی از کربوهیدرات، تانین، پروتئین، آهن، کلسیم و ویتامین A است.

بیشتر بدانید: مکمل‌های کیتوزان (کیتوسان) را امتحان کنید

ورزش
از ورزش های شدید و سنگین اجتناب کنید چون فعالیت سنگین، سطح کراتینین را در خون بالا می برد.
رعایت تغذیه و درمان گیاهی به کاهش سطح کراتینین کمک می کند بدون این که بار اضافی را به کلیه وارد کند یا به آن صدمه بزند، با این حال باعث بهبودی کامل کلیه یا جلوگیری از پیشرفت بیماری نمی شوند. بنابراین کاهش کراتینین هدف نهایی نیست و هدف درمان های پیشرفته تر برای جبران صدمات وارده به کلیه است.

منبع: انجمن خیریه حمایت از بیماران کلیوی استان زنجان 


جدیدترین مطالب

پربازدیدترین مطالب