100 سایت

اخبار ، اطلاعات ، مقالات و ...

داروی گیاهی برای درمان لاغری مفرط


مجله پزشکی و سلامت دکتر سوشا : برخی از شما ممکن است نیاز داشته باشید که وزن خود را افزایش دهید؛ گاهی به دلیل حفظ سلامتی پزشکتان این توصیه را به شما می‌کند یا اینکه لاغری مفرط باعث ایجاد نارضایتی از ظاهرتان شده است. در اینجا با نگاهی دقیق به دلایلی که یک فرد نیاز به افزایش وزن دارد و همچنین راه‌های طبیعی رسیدن به این هدف خواهیم انداخت.

متخصصان تغذیه معتقدند که اضافه کردن وزن اغلب پیچیده‌تر از کاهش وزن می‌باشد. برای درمان لاغری مفرط جنبه‌های متعددی می‌بایست تحت کنترل قرار بگیرد: باید از دریافت کالری اضافی از طریق غذاهای صنعتی و فراوری‌شده اجتناب کرد، باید مطمئن شویم که بیماران دارای اشتهای کافی جهت استفاده از وعده‌های غذایی توصیه شده باشند و همچنین بیماری‌های گوارشیمرتبط با لاغری مفرط درمان شوند.

گام اول در درمان لاغری مفرط این است که پزشکتان تشخیص دهد علت اصلی مشکل شما چیست. پس از آن می‌توان داروی گیاهی و روش درمانی مناسب را برای آن انتخاب کرد.مثلا تغذیه کودکان کم وزن متفاوت از سایر هم‌سن و سالانشان است.

در زیر اصلی‌ترین علت‌های لاغری مفرط آورده شده است که به احتمال زیاد مشکل شما به خاطر یکی از آن‌ها به وجود آمده است.

علل لاغری مفرط چیست؟

برخی افراد به علل مختلف دچار کاهش وزن می‌شوند و از وزن ایدئال خود فاصله می‌گیرند؛ گام اول در درمان لاغری مفرط این است که پزشکتان تشخیص دهد علت اصلی مشکل شما چیست. علل اصلی لاغری مفرط در زیر آمده است:

علل ژنتیکی : افرادی وجود دارند که نمی‌توانند بیش از مقدار محدودی غذا مصرف کنند. هنگامی که آن مقدار غذا به معده آن‌ها می‌رسد گروهی از هورمون‌ها که در کنترل اشتها نقش دارند، ترشح می‌شوند و مانع از ادامه غذا خوردن می‌گردند.

داشتن فیبر عضلانی بیشتر : گاهی اوقات ترکیب ژنتیکی بدن فرد به گونه‌ای است که دارای فیبرهای عضلانی بیشتری نسبت به سایر افراد می‌باشد. این ویژگی باعث می‌شود که آن‌ها حتی در حالت استراحت نیز انرژی بیشتری بسوزانند؛ نتیجه این امر آن است که این افراد به سختی وزن اضافه می‌کنند.

ویژگی‌های ذاتی : افرادی وجود دارند که دارای طبیعتی عصبی و بی‌قرار هستند. آن‌ها نمی‌توانند یکجا بنشینند و به طور مداوم در حال فعالیت هستند؛ حتی زمانی که نشسته‌اند مدام پاهای خود و دست‌هایشان را حرکت می‌دهند. همه این‌ها باعث می‌شود که آن‌ها در هر لحظه کالری بیشتری نسبت به سایر افراد بسوزانند.

مشکلاتی در جذب : جذب مواد مغذی یکی از مهم‌ترین عواملی است که در درمان لاغری مفرط نقش دارد. بنابراین افرادی که در جذب این مواد مشکل دارند دچار لاغری مفرط خواهند شد.

بیماری های خاص : بعضی از بیماری‌ها مانند پرکاری تیروئید، بی‌اشتهایی عصبی (آنورکسیا)، پرخوری عصبی (بولیمیا)، اسهال مزمن ، اضطراب ، افسردگی و غیره مانع از درمان لاغری مفرط می‌شوند. با دانستن علت بی اشتهایی عصبی که تقریبا مهمترین عامل لاغری مفرط محسوب می‌شود در کنار بررسی سایر عوامل، می‌توان تا حد زیادی به درمان بیماران کمک کرد.

علل لاغری مفرط چیست؟

برای درمان لاغری مفرط روش‌های مختلفی وجود دارد؛ برخی از روش‌ها با کمک داروهای شیمیایی هستند که به دلیل عوارض جانبی به نسبت زیادشان توصیه نمی‌شوند. بنابراین بهتر است با کمک روش‌های طبیعی و گیاهی که عوارض کمتری خواهند داشت به هدف خود برسید.

در زیر چند داروی گیاهی اصلی برای درمان لاغری مفرط آورده شده است:

درمان لاغری مفرط با استفاده از داروی گیاهی شنبلیله

شما ممکن است خیلی با داروی گیاهی شنبلیله آشنا نباشید، اما این گیاه دارای اثراتی شگفت‌انگیز برای درمان لاغری مفرط است. در حقیقت، این گیاه به خاطر تأثیری که در افزایش سایز سینه و باسن داشت شناخته شد، البته اگر به طرز صحیح از آن استفاده کنید.

گیاه شنبلیله دارای خواصی شبیه استروژن زنانه است. همچنین برای کاهش کلسترول و تثبیت قند خون مناسب است و به دلیل فیبر موجود در آن از یبوست جلوگیری می‌کند؛ اما چگونه آن را مصرف کنید؟

شما معمولاً می‌توانید این گیاه را به صورت تازه از تره‌بار تهیه کنید و یا پودر آن را از عطاری تهیه کنید؛ حتی ممکن است پزشککپسول آن را برای شما تجویز کند؛ اما شما می‌توانید آن را به روش‌های زیر مصرف کنید:

• از طریق مصرف دانه‌های آن.
• کپسول‌ها یا قرص های آن که در عطاری‌ها و داروخانه‌ها موجود است.
• از طریق استفاده از آرد آن که در بعضی مناطق در نان‌هایی تحت عنوان نان مصری به کار می‌رود.
• پودر آن برای طعم دادن به غذاهای مختلف
• چای یا دم نوش

طریقه مصرف داروی گیاهی شنبلیله برای درمان لاغری مفرط

بدون شک، شایع‌ترین روش مصرف آن این است که دانه‌های آن را به صورت چای ، زمانی که از خواب بیدار می‌شوید و در اواسط بعد از ظهر مصرف کنید. یک فنجان آب جوش بگذارید، 5 بذر گیاه را در آن بیندازید و چند دقیقه صبر کنید.

شما باید در طول روز مقدار زیادی آب بنوشید، این باعث افزایش اشتهای شما می‌شود. همیشه به یاد داشته باشید که حداقل دو لیتر آب در روز بخورید. داروی گیاهی شنبلیله همچنین حاوی ساپونین (saponins) است که به بهبود هضم غذا کمک می‌کند، آنزیم‌های گوارشی را بهبود می‌بخشد، باعث می‌شود کالری در بدن شما به شکل سالم انباشته شود و در نهایت باعث درمان لاغری مفرط خواهد شد.

درمان لاغری مفرط با استفاده از داروی گیاهی شنبلیله

درمان لاغری مفرط با استفاده از داروی گیاهی قاصدک

داروی گیاهی ریشه قاصدک یک تقویت کننده با طعمی تلخ است که به طور سنتی برای درمان کاهش اشتها، ضعف، سنگ‌های صفراوی، کوله سیستیت و یبوست استفاده می‌شود. علت تلخی طعم آن وجود موادی مانند گلوکوزیدهای لاکتون سوزوئیتپن(sesquiterpene lactones glycosides) است که باعث افزایش ترشح مواد از کیسه صفرا شده و در نتیجه هضم را تحریک می‌کند.

داروی گیاهی گل قاصدک نیز نقش تقویتی دارد و باعث تحریک اشتها می‌شود؛ ولی برعکس ریشه گیاه، دارای طعمی شیرین می‌باشد. به لطف طعم شیرین آن، جریان خون صفرا تحریک می‌شود، درنتیجه آنزیم‌های گوارشی را بهبود می‌دهد. برای اینکه قاصدک بر روی شما اثر داشته باشد، شما باید آن را سه بار در روز استفاده کنید و اولین بار، پس از بیدار شدن از خواب باشد.

چهار گل قاصدک را در یک فنجان آب جوش قرار داده شود. وقتی به خوبی دم کشید، می‌توانید آن را بنوشید. نیم ساعت بعد، می‌توانید یک موز بخورید. خوردن یک موز در روز نیز به درمان لاغری مفرط شما به روشی سالم کمک می‌کند.

ادامه مطلب : داروی گیاهی برای درمان لاغری مفرط


جدیدترین مطالب

پربازدیدترین مطالب