100 سایت

اخبار ، اطلاعات ، مقالات و ...

مصرف چای و قهوه در دوران بارداری

آیا من باید مصرف چای و قهوه را در دوران بارداری کنار بگذارم؟

مجله پزشکی و سلامت دکتر سوشا : با مصرف چای و قهوه و یکسری موارد دیگر مانند نوشابه و شکلات ، کافئین به بدنمان می‌رسد که یک ماده محرک و دیورتیک است. به دلیل اثر تحریکی، کافئین می‌تواند باعث افزایش فشار خون و ضربان قلب شود که هر دو در دوران بارداری توصیه نمی‌شوند. همچنین با توجه به اینکه مصرف چای و قهوه میزان دفع ادرار را افزایش می‌دهد، این باعث کاهش سطح مایعات بدن شما و در نتیجه کم ‌آبی می‌شود.

شما مجبور نیستید در دوران بارداری مصرف چای و قهوه را که حاوی کافئین هستند، کنار بگذارید؛ با این حال، اگر شما معمولا بیش از 200 میلی‌گرم کافئین در روز مصرف می‌کنید، باید سعی کنید آن را کاهش دهید.

نوشیدن دو فنجان چای، دو لیوان قهوه فوری یا یک فنجان قهوه دمی در روز، شما را در محدوده مصرف حدود 200 میلی‌گرم کافئین حفظ می‌کند. یکی از عوارض نوشیدن چای غلیظ همین است که باعث می‌شود کافئین بیشتری به بدنمان برسد.

بعضی از مادران ممکن است علائم و نشانه هایی در دوران بارداری داشته باشند که مجبور شوند مصرف چای و قهوه را کاهش دهند یا کلا از مصرف آن خودداری کنند. تپش قلب، اضطراب، فشار خون بالا، قند خون بالا، تعریق بیش از حد و لرز، هشدارهای خوبی هستند که نشان می دهند باید مصرف چای و قهوه را کاهش دهید یا کلا کنار بگذارید.

اگر مصرف چای و قهوه در دوران بارداری بیش از حد باشد چه اتفاقی می‌افتد؟

مطالعات متعدد بر روی حیوانات نشان داده است که مصرف چای و قهوه می‌تواند باعث ایجاد نقایص مادرزادی ، زایمان زودرس ، کاهش باروری و افزایش خطر تولد نوزاد کم وزن و سایر مشکلات تولید مثلی شود. البته هیچ مطالعه قطعی بر روی انسان انجام نشده است؛ با این حال، باز هم بهتر است که جهت اطمینان، این یافته‌های به دست آمده از طریق حیوانات را در مورد خودمان به کار ببریم.

مصرف چای و قهوه در دوران بارداری بیش از مقدار توصیه شده و به صورت منظم خطر سقط جنین را نیز افزایش دهد. بنابراین یکی از راه های جلوگیری از سقط جنین در ماه های اول کنترل میزان مصرف چای و قهوه است.دو مطالعه در مورد اثرات مصرف چای و قهوه بر سقط جنین انجام شده که نتایج متفاوتی به دست آمد.

در یک مطالعه که توسط مجله آمریکایی زنان و زایمان منتشر شد، مشخص شد که زنانی که روزانه 200 میلی‌گرم یا بیشتر کافئین مصرف می‌کنند دو برابر بیشتر از کسانی که کافئین مصرف نمی‌کنند، سقط جنین دارند. در مطالعه دیگری، هیچ گونه افزایش خطر سقط جنین در زنانی که روزانه مصرف چای و قهوه آن‌ها در محدوده مجاز است (بین 200 تا 350 میلی‌گرم در روز) وجود نداشت.

با توجه به نتایج متضاد این مطالعات، محققان توصیه می‌کنند تا زمانی که مطالعات قطعی‌تری انجام شود، زنان باردار باید میزان مصرف کافئین را به کمتر از 200 میلی‌گرم در روز محدود کنند.

البته ایرادی ندارد اگر گاهی اوقات ناپرهیزی کنید و بیش از 200 میلی‌گرم در روز کافئین مصرف کنید؛ زیرا خطر آن خیلی هم زیاد نیست.

مصرف چای و قهوه در دوران بارداری چگونه بر کودک من تاثیر می‌گذارد؟

کافئین حاصل از مصرف چای و قهوه قابلیت عبور از جفت را دارد ؛ شاید شما بتوانید بخشی از کافئین را در بدن خود متابولیزه و دفع کنید اما کودک شما به دلیل عدم تکامل سیستم های سم‌زدایی بدنش، این امکان را ندارد.

کافئین می‌تواند خونرسانی به جفت را کاهش دهد و باعث افزایش فشار خون و قند خون شود. همین نکته که کافئین ضربان قلب و متابولیسم شما را افزایش دهد باید هشداری باشد که بدانید می‌تواند همین اثر را بر روی جنین داشته باشد.

همچنین باعث می‌شود کبد که در حال حاضر به خاطر افزایش هورمون‌های دوران بارداری درگیر است، فشار بیشتری را تحمل کند.

 

ادامه مطلب : مصرف چای و قهوه در دوران بارداری


جدیدترین مطالب

پربازدیدترین مطالب