100 سایت

اخبار ، اطلاعات ، مقالات و ...

تورم و قرمزی لثه را چگونه درمان کنیم؟

علت تورم و قرمزی لثه چیست؟

مجله پزشکی و سلامت دکتر سوشا : لثه‌ اهمیت به سزایی در سلامت دهان و دندان ایفا می‌کند. در حالت عادی لثه‌ از بافت صورتی رنگ ضخیم، فیبری و پر از عروق خونی تشکیل شده‌ است که استخوان‌های فک را می‌پوشاند. اما گاهی به علل مختلف، لثه‌ دچار تورم و قرمزی شده و دردناک می‌شود که نیاز به درمان و مراقبت دارد.

معمولاً علت اصلی تورم و قرمزی لثه بیماری ژنژیویت ( Gingivitis ) است، اما در برخی موارد هم ممکن است بیماری‌های لثه مسبب آن نباشند؛ بلکه علت آن سایر بیماری‌هایی باشند که به دنبال آنها عوارضی چون حساسیت‌های دهانی و در نهایت تورم و قرمزی لثه ایجاد می‌گردد.

اولین گام برای پیدا کردن بهترین راه درمان قرمزی لثه و تورم آن، مشخص کردن علت دقیق آن است. در ادامه مطلب علل اصلی و نحوه درمان قرمزی لثه و تورم آن‌ آورده شده است که می‌توانید با مطالعه آن‌ها دید خوبی نسبت به راهکارهای درمانی این عارضه پیدا کنید.

تورم و قرمزی لثه به علت ژنژیویت

ژنژیویت به معنای عفونت در بافت اطراف دندان‌ها می‌باشد که می‌تواند منجر به تورم و قرمزی لثه‌ها شود؛ در برخی موارد ممکن است این عارضه ایجاد خونریزی نیز بکند.

برخی از نشانه‌های ژنژیویت عبارتند از:

• جدا شدن لثه‌ از خط دندان‌ها
• بوی بد دهان و تنفس بدبو
• لق شدن دندان‌ها

ژنژیویت معمولاً در اثر عدم رعایت بهداشت دهان و دندان به میزان کافی ایجاد می‌گردد. اگر فکر می‌کنید که بیماری ژنژیویت باعث تورم و قرمزی لثه شما شده است، حتماً به دندانپزشک مراجعه کنید.

تورم و قرمزی لثه به علت بارداری

انجمن بارداری آمریکا هشدار می‌دهد که برخی از زنان باردار ممکن است در طول بارداری دچار تورم و قرمزی لثه شوند. تغییرات ناشی از هورمون‌های بارداری باعث تغییر نوع واکنش شما نسبت به باکتری‌های موجود در دهان می‌شود؛ این امر باعث می‌شود شرایط مناسبی برای تشکیل پلاک‌های دندانی در دهان ایجاد شود و لثه‌ها حساس شوند.

زنان به ویژه در سه ماهه دوم بارداری خود در معرض این مشکلات دهان و دندان قرار دارند؛ بنابراین مهم است که در این دوران مراقبت‌های دندانپزشکی لازم را به عمل آوریم و به طور منظم به دندانپزشک مراجعه کنیم.

تورم و قرمزی لثه به علت سوء تغذیه و بیماری

بعضی از شرایط و مشکلات پزشکی نیز ممکن است منجر به تورم و قرمزی لثه شود. بیماری‌هایی که سیستم ایمنی را تضعیف می‌کنند، همچنین سوء تغذیه و بیماری‌های مزمن می‌توانند به سلامت لثه‌ها آسیب برساند.

هنگامی که اختلالات خود ایمنی باعث کاهش گلبول‌های سفید خون می‌شود، که تحت عنوان نوتروپنی خود ایمن(neutropeenia autoimmune) شناخته می‌شود، نیز ممکن است تورم و قرمزی لثه ایجاد گردد.

مصرف کم ویتامین C نیز می‌تواند باعث تورم و قرمزی لثه شود. بزرگسالان باید روزانه بین 75 تا 90 میلی‌گرم ویتامین C مصرف کنند.

 

ادامه مطلب : تورم و قرمزی لثه را چگونه درمان کنیم؟


جدیدترین مطالب

پربازدیدترین مطالب