100 سایت

اخبار ، اطلاعات ، مقالات و ...

عفونت دندان عقل نیمه نهفته

عفونت دندان عقل نیمه نهفته چیست ؟

مجله پزشکی و سلامت دکتر سوشا : دندان عقل (مولار سوم یا دندان آسیاب بزرگ) معمولاً در دوران نوجوانی شروع به جوانه زدن به داخل دهان می‌کند. گاهی اوقات فضای کافی برای رویش آن وجود ندارد که باعث می‌شود دندان عقل به صورت نیمه نهفته دربیاید؛ در این حالت فرد با احتمال زیادی به عفونت دندان عقل نیمه نهفته یا پریکورونیت مبتلا خواهد شد.

در دهان همه ما در حالت نرمال هم تعداد زیادی باکتری وجود دارد؛ اما همیشه تعادلی بین تعداد این باکتری‌ها و دفاع بدن در مقابل آن‌ها وجود دارد. حال اگر هر چیزی این تعادل را به هم بزند (مانند ابتلا به برخی بیماری‌ها ، آسیب‌های بافتی خصوصاً در ناحیه دهان و لثه ، ایجاد فضاهای مناسب برای رشد و تکثیر باکتری‌ها یا دسترسی بیشتر آن‌ها به مواد غذایی) باعث ایجاد عفونت خواهد شد.

زمانی که تنها بخشی از دندان از لثه خارج شود، فضایی ایجاد می‌کند (به نام فلاپ (Flap)) که به راحتی ذرات مواد غذایی و باکتری‌ها در آن گیر می‌افتند و محلی مناسب برای تکثیر و رشد باکتری‌ها مهیا می‌گردد.

عفونت دندان عقل حتی می‌تواند در اطراف دندان عقلی که اصلاً جوانه نزده و کاملاً در زیر لثه‌ها قرار دارد، نیز ایجاد گردد (عفونت دندان عقل کاملاً نهفته ) که البته این نوع عفونت دندان عقل ،خیلی متداول نیست.

عفونت دندان عقل نیمه نهفته چیست ؟

انواع عفونت دندان عقل نیمه نهفته کدام است ؟

پریکورونیت به طور کلی به دو نوع مزمن و حاد طبقه‌بندی می‌شود.

عفونت دندان عقل نیمه نهفته حاد با شروع ناگهانی، به صورت کوتاه مدت و با طیف وسیعی از علائم شامل درد شدید، تورم و تب همراه است. گاهی اوقات ممکن است آبسه ( کیسه‌های چرکی ) دهانی نیز شکل بگیرد. این عفونت می‌تواند به گونه‌ها و سایر قسمت‌های صورت یا گردن گسترش یابد که گاهی اوقات نیاز به درمان اورژانسی در بیمارستان دارد.
پريكورونيت مزمن یا بدون علامت است یا با علائمی خفيف و به صورت مکرر بروز پیدا می‌کند. گاهی اوقات ممکن است به صورت دوره‌های مکرری از عفونت دندان عقل نیمه نهفته حاد خود را نشان دهد.

علائم عفونت دندان عقل نیمه نهفته چیست ؟

به طور کلی علائم عفونت دندان عقل نیمه نهفته شامل موارد زیر می‌شود:

• حساسیت ، تورم و دردناک شدن لثه در اطراف ناحیه عفونت دندان عقل نیمه نهفته
• ایجاد طعم تلخ یا بوی بد در دهان
• ترشح چرک از بافت لثه اطراف محل عفونت دندان عقل نیمه نهفته
• از دست دادن اشتها
• لکوسیتوز ( افزایش تعداد گلبول‌های سفید خون )

نشانه‌های جدی‌تر عبارت‌اند از:

• تورم غدد لنفاوی زیر چانه ( غدد لنفاوی تحت فکی )
اسپاسم (گرفتگی) عضلانی در ناحیه فک
• تورم در سمت آسیب دیده صورت
دیسفاژی ( سخت شدن بلع غذا )
• احساس خستگی عمومی
• تریسموس (Trismus) که به معنای مشکل در باز کردن دهان می‌باشد.

علائم عفونت دندان عقل نیمه نهفته چیست ؟

تشخیص عفونت دندان عقل نیمه نهفته چگونه است ؟

 

متن کامل مقاله عفونت دندان عقل نیمه نهفته 


جدیدترین مطالب

پربازدیدترین مطالب